Wprowadzenie

Obecnie dyskusja na temat kierunku rozwoju motoryzacji skupia się coraz częściej na na temat elektromobilności. Wydaje się, że to zagadnienie pojawiło się niedawno w opinii publicznej. Jednak pierwsze wzmianki na temat wykorzystania energii elektrycznej do poruszania pojadami drogowymi pojawiły się już w połowie XIX w.

To właśnie już w XIX w. funkcjonowały pierwsze samochody wykorzystujące w napędzie energię elektryczną, a prawdziwy przełom nastąpił w 1899 r.. Wówczas La Jamais Contente stworzył pojazd napędzany dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 25 kW, przy czym potrafił uzyskać prędkość nawet do 100km/h.

GARO_charging
b_LS4-2-X-11KW-OUTLETS-METERED-Garo-Electric-325021-relea128f8f

Niestety rozwój elektromobilności został spowolniony na początku XX w. przez szeroki rozwój silników spalinowych. Nowe silniki spalinowe okazały się bardziej konkurencyjne niż pierwsze pojazdy elektryczne. Stało się tak głównie dlatego, ponieważ tankowanie ich było łatwiejsze, miejsc tankowania było więcej, co ostatecznie dawało możliwości osiągania dłuższych tras.

W dzisiejszych czasach funkcjonuje coraz większa świadomość negatywnego wpływu silników spalinowych na środowisko. Wraz z rozwojem technologicznym w obszarze elektroenergetyki coraz więcej uwagi poświęca się badaniom nad alternatywnymi źródłami napędu, innymi niż olej napędowy i benzyna.

Wraz z falą przemian zintensyfinowano pracę nad rozwojem elektromobilności. Mimo coraz większego nakładu finansowego na rozwój tej gałęzi motoryzacji jeszcze nie może ona konkurować z tradycyjnymi środkami transportu napędzanymi silnikami spalinowymi. Można jednak orzec, że to rynek rozwijający się niezwykle szybko. Powstaje coraz więcej marek pojazdów elektrycznych, a co najważniejsze rozbudowywana jest sieć ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów. To właśnie rozbudowa miejsc ładowania pojazdów EV będzie koniecznym warunkiem rozwoju elektromobilności.

Najczęstszą obawą przyszłych użytkowników samochodów elektrycznych jest brak infastruktury ładowania pojazdów EV, co w sposób znaczący wpływa na zniechęcenie potencjalnego nabywcy. Jednak coraz więcej krajów angażuje się w rozwój infrastruktury ładowania. W Polsce też rozpoczynają się inwestycje w rozwój branży elektromobilnosci przez m.in. dotacje na punkty ładowania samochodów elektrycznych dla przedsiębiorców.

Tym samym można przewidywać, że rozwój elektromobilności czeka taki sam rozwój jak silniki spalinowe na początku XX w. I dlatego warto być już na bieżąco ze wschodzącym rynkiem elektromobilności.

garo-foto-2