47,7 tys. złotych dotacji na punkty ładowania samochodów elektrycznych.

Przedsiębiorcy zastanawiający się nad inwestycją w samochody elektryczne dostali kolejny argument za wyborem tego kierunku rozwoju. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska przygotowano projekt rozporządzenia w sprawie dopłat do stacji i punktów ładowania energią elektryczną pojazdów i stacji tankowania wodorem. Ministerstwo planuje przeznaczyć na dotacje niemal 800 milionów.

Środki finansowe mają być przeznaczone na dotacje zarówno do inwestycji przedsiębiorców (bez znaczenia od wielkości firmy), jak i również podmiotów publicznych, takich jak samorządy oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Dotowane punkty i ładowania pojazdów elektrycznych oraz stacje tankowania wodorem mają budować infrastrukturę paliw alternatywnych. Zwiększenie liczby punktów ładowania ma zwiększyć popularność samochód elektrycznych w Polsce.

Dotacje będzie można przeznaczyć na utworzenie lub zwiększenie mocy punktu ładowania do 150 kW, budowę lub rozbudowę ogólnodostępnej stacji ładowania oraz na budowę lub rozbudowę stacji tankowania wodoru. Stacje ogólnodostępne mogą liczyć na dotacje w wysokości do 50% kosztów, w przypadku jednostek samorządowych terytorialnych do 100 tys. mieszkańców nawet do 75%. Natomiast w przypadku nieogólnodostępnych punktów ładowania energii środki finansowe z dotacji będą mogły pokryć do 25% kosztów (w przypadku punkty ładowania do 22 kW do 50% kosztów dotacji). W rozporządzeniu nie określono ile takich punktów może powstać dzięki dotacjom.

Wielkość dotacji będzie uzależniona również od mocy punktów ładowania. Rozporządzenie proponuje wysokość dotacji w przypadku:

  • punktu do 11 kW – 7,5 tys. zł
  • punktu do 22 kW – 10 tys. zł
  • punktu do 100 kW – 27,5 tys. zł
  • punktu do 150 kW – 47,5 tys. zł

Natomiast w przypadku stacji tankowania wodoru środki finansowe z dotacji wyniosą maksymalnie 50% kosztów, ale nie więcej niż 3 mln zł na jedną stację.

Obecnie projekt rozporządzenia jest opiniowany i konsultowany. Po konsultacjach będzie wymagana zgoda Komisji Europejskiej na przyjęcie danych regulacji. Budżet dotacji ma być wydatkowany do końca roku 2023.